17. novembar proglašen je Međunarodnim danom srednjoškolaca 1939. godine u Londonu od strane Međunarodnog vijeća studenata kao znak sjećanja na studentske demonstracije u Pragu koje su Nacisti ugušili zatvorivši sve ustanove visokog obrazovanja u Češkoj i poslavši više od 1200 studenata u koncentracione logore, dok je devet studenata i profesora strijeljano.

U našoj školi se ovom danu posveti posebna pažnja i svake godine već tradicionalno učenici i nastavno osoblje zamijene uloge. Kao i svakog 17. novembra, tako smo i ovog, katedru prepustili učenicima koji su izrazili želju da se oprobaju u ulozi profesora a profesori su zauzeli jedno od učeničkih mjesta ukazujući da je proces učenja cjeloživotni proces.