Projekat “Čuvari budućnosti” realizuje Udruženje Perspektiva Plus u saradnji sa producentskom kućom iz Sarajeva MEBIUS FILM, u okviru programa “Dijalog za budućnost” koji implementiraju UNDP, UNICEF, i UNESCO u partnerstvu sa Predsjedništvom Bosne i Hercegovine , a koji se finansira sredstvima Ureda Ujedinjenih nacija za podršku izgradnji mira / Fonda za izgradnju mira (PBF). Naša Gimnazija je dio tog projekta započetog već ranije tako da je ova projekcija filma nastavak i realizacija spomenutog. Ovaj film predstavlja veliki značaj za kulturu i obrazovanje te pruža mladima priliku da se upoznaju sa kulturama BiH. Naši članovi Novinarske sekcije su razgovarali sa sljedećim: Azem Kurtić: Ideja je krenula zapravo od prije, iz jednog serijala Čuvara budućnosti koji je produkcija „mobius film“ radila prije nekoliko godina, i onda je isti projekat implementiran samo na druge općine. U ovom slučaju to je 9 općina: Tešanj,Usora, Doboj Istok, Travnik, Brčko, Bijeljina,Busovača, Vitez i Tuzla. Ideja je zapravo da mladim ljudima približimo kulturnu baštinu naše zemlje jer je kulturna baština nama svima zajednička i to je nešto što mi svi dijelimo. Specifičnosti iz naših malih lokalnih krajeva smo prikazali u ovim filmovima. Učesnici u našim filmovima su prije svega mladi ljudi iz različitih srednjih škola koji su obilazili druge gradove i upoznavali se sa njihovom kulturnom baštinom. Duda Sokolović/producent: Jako je važno da mladi ljudi upoznaju baštinu cijele zemlje, ne samo svog grada. Da se razvije ljubav i postovanje prema svojoj zemlji. Ovi filmovi ce ih nesto nauciti, i nadamo se potaknuti da saznaju što više o svojoj zemlji. Milica Petković: Što se tiče samog mog boravka u gimnaziji, to je jedan jako lijep period mog života, od samih profesora do predavanja i zainteresovanosti škole za nove projekte, tako je došao i taj projekt „Čuvari budućnosti“. To je jedan jako fin projekat koji zapravo osvještava naše mlade o kulturnoj baštini koja je ostala i koju trebamo cijeniti i prenositi je dalje s koljena na koljeno. Ovaj projekat traži dosta pažnje omladine da se fokusira na njega, te su potrebni volja i želja da se mladi udube u pojam kulturne baštine.