Dokaz da lektira itekako može biti zanimljiva i da jesen nije tmurna u klupama naše gimnazije jeste naš performans na času Bosanskog jezika . U oktobarskim danima učenici su nam na jedan neobičan, zanimljiv i posve novi način prikazali jednu od najtežih lektira – “Don Quijote”. Izložbom eksponata iz Quijoteovog života u svojoj učionici, sa testamentom u kojem se kaže da je svu svoju životnu imovinu ostavio nama, učenicima IIc razreda i njegovim mačem, štitom, odjećom, zatim napitkom i vjetrenjačama te mnogim drugim, uveliko smo obradovali našu profesoricu, Amelu Prnjavorac i dokazali da se s malo truda i mašte može sve. Kako je sam Don imao bujnu maštu mi smo ga pretekli u ideji oživljavanja kroz tzv. testament upućen tešanjskim gimnazijalcima. Posjetitelji su mogli uživati u primjercima koje je skrojila mašta svih đaka 2c razreda. Njegovim smo stvarima oživili njegov lik i otisnuli se na jedno nezaboravno putovanje koje će nam zasigurno dugo ostati u sjećanju.