Šest učenika naše škole je 2021.g. učestvovalo u programu “Youth Leadership Program and Teacher professional development” koji Američka ambasada u Bosni i Hercegovini u saradnji sa srednjim školama i nadležnim institucijama u BiH organizuje još od 2002.godine, sa svrhom razvoja vještina liderstva za učenike i profesionalno usavršavanje za profesore. Učenici su četiri sedmice (od 11.9. do 2.10.2021) proveli u Sjedinjenim Američkim Državama, tačnije u gradu Daytonu. Kroz radionice, dobrovoljan rad i turističko- edukativni boravak u Chicagu učili su o važnosti rada i vrijednostima multikulturalizma. Bogatiji za jedno predivno i vrijedno iskustvo, po povratku u Tešanj, nastavili su da implementiraju aktivnosti i radionice vezane za projekat.
U Daytonu su imali priliku upoznati gradskog viječnika Matta Josepha, koji ih je impresionirao svojim velikim poznavanjem Daytona i Bosne. Saradnja učenika Eldara Hadžiselimovića i Vedada Halilovića sa Matt Josephom rezultirala je snimanjem podcast emisije na ogroman broj tema kao što su Dejtonski mirovni sporazum, stanje u Americi i Bosni itd. Zaista interesantan podcast koji zaslužuje pažnju svih nas, a naročito mlađe populacije. Preporučujemo da podcast preslušate u cjelosti na sljedećem linku: