Učenici prvih razreda su u toku prvog polugodišta školske 2018/2019 godine, učili o srednjem vijeku, pojavi feudalizma, pojavi islama i njegovom širenju, kao i uticaju islama na razvoj nauke i kulture u Evropi. Također su učili o srednjevjekovnoj Bosni, kao i kulturi Evrope u srednjem vijeku. Zbog svega što su učenici saznali u proteklom periodu, zajedno sa profesoricom historije su organizirali cas ponavljanja ovog gradiva kroz moderan pristup nastavi, koji je uključivao pored profesoricinog uvodnog dijela časa, prikazivanje likova i događaja koji su obilježili ovaj historijski period, gdje su se učenici odgovarajući kostimirali i na taj način ponovili gradivo ovog polugodišta . Učenici su se zabavili, ponovili gradivo,ali i saznali nešto novo kroz istraživački rad koji su sproveli , saznavajuci nešto više o likovima koje su predstavili.