Svjetski dan prosvjetnih radnika obilježava se svake godine 5.oktobra. Taj dan je prilika da se pokaže da je rad učitelja, nastavnika i profesora prepoznat kao jedan od najvažnijih za ukupan razvoj društva, te da se kao takav cijeni u društvu čiju djecu obrazuju i odgajaju. Prilika je i to za isticanje važnosti rada svih predavača i njihov značaj na razvoj društva u cjelini, te da se naglasi važnost te profesije, ali i samog obrazovanja, čiji su oni nositelji. Zbog toga se taj dan obilježava u više od 100 zemalja svijeta pa tako i kod nas. Proglasio ga je UNESCO godine 1994. u spomen na isti datum 1966.godine kada je potpisana Preporuka o statusu učitelja. Taj dan je radni, nenastavni dan za predavače, a neradni i nenastavni za učenike.

Svjetski dan prosvjetnih radnika kolektiv Gimnazije ,,Musa Ćazim Ćatić” obilježio je jednodnevnim putovanjem prema jugu naše domovine. Prvo smo posjetili Blagaj, stari grad izgrađen još u vrijeme Rimskog carstava. Doduše tada nije bio grad, već utvrda, a s vremenom se razvio u pravi biser Hercegovine. Najveću pažnju privlači vrelo Bune na kojem se nalazi najmisterioznija građevina – Tekija. Ona predstavlja značajan spomenik kulture iz ranog turskog doba u BiH gdje su posebnim ritualom, derviši obavljali, a i danas obavljaju zikir (salve Bogu). Izvor rijeke Bune je jedna od najljepših u Evropi, a ističe iz pećine ispod stijene visoke 200 metara i stvara tamno modru-smaragdno zelenu rijeku koja teče oko 9 km i ulijeva se u Neretvu. U tako predivnom ambijentu naš kolektiv je obilježio svoj dan zajedničkim ručkom i ugodnim druženjem. Poslije toga put je vodio ka Mostaru i njegovim ljepotama. Šetnja Starim gradom i njegovim uskim ulicama punim života, uživanje u ljepoti Neretve i Staog mosta upotpunilo je i lijepo i sunčano vrijeme. U povratku smo posjetili i grad Konjic i neke njegove prirodne ljepote, te smo posjetili Etno-selo u blizini Konjica.. Sve u svemu, dan je prošo u dobrom i veselom raspoloženju i pozitivnoj energiji. Doživjeli ih i obilježili još puno ovakvih. Nek nam je sretan svaki dan prosvjetnih radnika.