Naši učenici su u periodu od 16. do 24. februara boravili u Hamburgu u okviru trilateralne omladinske razmjene između tri škole: Srednjoškolskog centra u Čelincu, Gimnazije Musa Ćazim Ćatić iz Tešnja i Otto-Hahn-Schule iz Hamburga. Učenici su se vratili sa prelijepim utiscima i novim iskustvima. Zatim je naša škola uz pomoć Fondacije Schüeler Helfen Leben (SHL), u periodu od 30. marta do 6. aprila, imala priliku da ugosti učenike iz Otto-Hahn Schule. Prvog dana su naši učenici sa učenicima iz Čelinca dočekali učenike iz Hamburga u Sarajevskoj zračnoj luci. Nakon srdačnog dočeka učenici su se zajedno uputili na obilazak Baščaršije i zajednički ručak. Zatim su obišli i Sarajevsku vijećnicu, koja je 2014. godine obnovljena i ponovno otvorena za javnost. Nakon uspješnog dana, svi su se vratili domovima sa svojim gostima iz Njemačke. Naredni dan je bio rezervisan za obilazak našeg divnog Tešnja. Prvo su posjetili Sajam škola i fakulteta gdje su imali priliku vidjeti ponudu raznih srednjih škola i fakulteta za mnoga zanimanja i zanate. Nakon posjete Sajmu obišli su i znamenitosti u Tešnju: Muzej Eminagića konak, staru tvrđavu Gradina, a također i vjerske objekte, tačnije Ferhad begovu džamiju, pravoslavnu i katoličku crkvu. Treći dan učenici iz Tešnja su došli u posjetu Čelincu i Banja Luci. Tokom te posjete, obišli su tvrđavu Kastel, tržnicu, Gospodsku ulicu, džamiju Ferhadiju, hram Hrista spasitelja, crkvu Svete Trojice i katoličku katedralu. U nedjelju su se bez prijatelja iz Čelinca uputili na Kiseljak, gdje su imali mali piknik. Prije toga su uživali u tradicionalnoj kuhinji koju je priredio restoran “Kahva”. Također su se družili i u lokalnoj streljani gdje su učenici imali priliku da se oprobaju u novom sportu. Sljedeći dan su posjetili Gimnaziju gdje su djeca iz Hamburga mogla da vide na koji se način odvija nastava u našoj školi. Toga dana su obišli kako školsku, tako i gradsku biblioteku. Ono što posebno treba istaći je da je gradonačelnik Suad Huskić odvojio svoje vrijeme za nas i ugostio nas u Opštini gdje je odgovarao na brojna pitanja. Zatim su učenici morali prikupiti snage, pa su svratili i do “Haustora” na ukusan ručak. Dan se završio posjetom kompanija “Hifa-Oil” i “Mann-Hummel”. U utorak su učenici u ranim jutarnjim satima krenuli u Sarajevo. Tamo su posjetili Nacionalni muzej, a imali su tu čast i da prisustvuju interaktivnom predavanju  od strane predstavnika Fondacije Konrad Adenauer i Njemačke ambasade. Poslije toga su se smjestili u Hostel “Franz Ferdinand” koji ih je divno ugostio. Naredni dan su krenuli u Mostar, gdje su posjetili sve njegove ljepote. Nažalost, zbog loših vremenskih uslova morali su da se vrate nazad u Sarajevo, međutim to za njih nije bio problem. Taj dan smo se zajedno družili i pokušali da iskoristimo preostalo vrijeme na najkvalitetniji način. Kada je došao zadnji dan, svi smo bili veoma tužni. Na aerodromu je bilo mnogo suza, zagrljala i iskrenih pozdrava. Nažalost, tek što smo ispratili učenike iz Hamburga, morali smo da se oprostimo i sa učenicima iz Čelinca. Nismo htjeli da plačemo jer smo obećali jedni drugima da ćemo se vidjeti opet. Nadamo se da će tako i biti.

Categories: istaknuto, Oglasna ploča

Comments are closed.

Promotivni Video

Općinsko takmičenje iz rukometa

Termin održavanja: ČET 12:10-12:55

Dan nezavisnosti

Termin održavanja: ČET 12:10-12:55

LJUBAV NA DJELU

Termin održavanja: ČET 12:10-12:55

Naši gimnazijalci predstavili ideju za novu aplikaciju

Termin održavanja: ČET 12:10-12:55