Učenici prvih razreda Gimnazije ,,Musa Ćazim Ćatić” dana 27.5.2016. godine uputili su se na jednodnevni izlet Banja Luka-Jajce-Travnik. Sa polaskom u 7:00 sati učenici su se uputili u uzbudljivu pustolovinu. Zajedno sa razrednim profesorima: Aidom Kršić, Fahrom Hadžimehić, Indirom Smajlović i Aldinom Avdić, i profesoricom Nejrom Hujdur, učenici su najprije posjetili obnovljenu Ferhat-pašinu džamiju, poznatu kao Ferhadija, središnji objekt u Banjoj Luci i jedno od najvećih dostignuća islamske arhitekture 16.stoljeća u Bosni i Hercegovini. Ugostio ih je glavni imam džamije koji je ukratko ispričao historiju i gradnju Ferhadije. U kompleksu Ferhadije nalaze se i tri turbeta: Ferhat-paše, njegove unuke Safi-kadune i njegovih bajraktara, željezna i kamena ograda s česmom u kutu, šadrvan i staro mezarje u vrtu. Pored prelijepe džamije, učenici i njihovi razredni profesori su još posjetili i tvrđavu Kastel, jednu od najstarijih građevina u Bosni i Hercegovini. Nakon toga je slijedio jedan kratki odmor gdje su učenici mogli upoznati glavnu ulicu Banja Luke,tj. Gospodsku ulicu.  Zatim su se uputili u Jajce, jedno od najznačajnijih mjesta bosanske i jugoslovenske historije, gdje su posjetili čuveni Plivski vodopad. To je jedini vodopad u svijetu koji se nalazi u centru grada i to ga čini specifičnim i jedinstvenim. Visok je oko 20 metara i spada u 12 najljepših vodopada u svijetu. Zaista, pogled je očarao svakog posjetioca. Naravno tu je palo najviše fotografija kako bi taj doživljaj zauvijek živio u njihovim sjećanjima. Poslije toga posjećen je i Muzej II zasjedanja AVNOJ-a gdje je na osnovu sačuvanih fotografija, memoarskih zapisa i sačuvanih predmeta urađena rekonstrukcija spomen sale u kojoj je 1943.godine održano Zasjedanje. Međutim, učenici su se najviše obradovali slobodnom vremenu kojeg su proveli na Plivskim jezerima. Tamo su se zabavili raznim aktivnostima kao što su: plovidba jezerom, pedaline, jahanje konja, razne trampoline i slično. Na putu ka kući napravili su i malenu pauzu u Travniku i Vitezu. Sve u svemu, ovaj jednodnevni izlet  kako đacima tako i profesorima ponudio je jedan fantastičan dan i jedno nezaboravno sjećanje!