Svake godine 1.decembra obilježava se Svjetski dan borbe protiv AIDS-a.Tog dana, unazad 21 godinu, usmjerava se pažnja svih stanovnika Zemlje prema AIDS-u kao vodećoj globalno prijetnji. Od tada pa do danas ovom kampanjom obuhvaćene su različite teme i ciljne skupine ljudi, a Svjeski dan borbe protiv AIDS-a se obilježava u gotovo svim državama svijeta.

Danas je i u Gimnaziji ”Musa Ćazim Ćatić” obilježen ovaj dan. Mladi crvenog križa te sekcija Prve pomoći i mladih humanista gimnazije održali su predavanje na temu: AIDS-a i borba protiv širenja HIV- virusa. Predavanje je održano u amfiteatru srednjih škola. Mladi crvenog križa i sekcija Prve pomoći i mladih humanista kao znak podrške oboljelim od AIDS-a stavili su crvenu vrpcu, simbol borbe protiv AIDS-a, svim učenicima i profesorima. Predavanju su pored učenika naše škole prisustvovali i profesori. Predavanje je trajalo 30 minuta i imalo je za cilj podizanja svijesti o ovoj tematici.