Naši učenici, zajedno sa vršnjacima iz Mješovite Srednje škole „Stjepan Radić“ Usora su u organizaciji Fondacija “Kulturno naslijeđe bez granica” (Cultural Heritage without Borders – CHwB) 19. novembra boravili na kreativnoj radionici “Ćilim”
Ova kreativna radionica je dio projekta “Učini svojim” finansiranog od strane Evropske unije i u saradnji sa Bošnjačkim institutom – Fondacija “Adil Zulfikarpašić”. Realizuje se kroz druženja srednjoškolaca iz različitih škola sa stručnjacima iz oblasti vezanih za zajedničko kulturno naslijeđe. Cilj je da učenici kroz kreativnu radionicu i praktičan rad upoznaju tradicionalne materijale, tehnike i zanate te razumiju da je kulturno naslijeđe naše zajedničko bogatstvo i njegovo očuvanje je naša obaveza prema univerzalnim vrijednostima čovječanstva.
Naši učenici su učestvovali u kreativnoj radionici koja je bila posvećena bosanskim ćilimima.
Nakon posjete Bošnjačkom institutu, Despića kući, Muzeju sarajevskog atentata i posjete zadivljujuće obnovljenoj Vjećnici, naši učenici su prisustvovali predavanju o bosanskom ćilimu koje je održala profesorica mr. Amila Smajlović te posjetili jedinu radionicu za izradu bosanskih ćilima tradicionalnim metodama. Pri čemu su i kroz praktičan rad upoznali sa koliko strpljena i ljubavi nastaje čarobno tkanje naše prošlosti.
Zato prije svih hvala tetama Fati i Tifi što su nam pružile priliku da vidimo kako rade virtuozi sa vunom, a posebna zahvalnost svim našim domaćinima i koordinatorici naše posjete Arijani Mandić (nekadašnjoj učenici naše Gimnazije) koja se potrudila da nam ništa ne nedostaje i da nas ni kiša ne zaustavi.

10805266_950874421594571_859266722_n

10815984_950874401594573_1387276299_n

Comments are closed.

Promotivni Video

Općinsko takmičenje iz rukometa

Termin održavanja: ČET 12:10-12:55

Dan nezavisnosti

Termin održavanja: ČET 12:10-12:55

LJUBAV NA DJELU

Termin održavanja: ČET 12:10-12:55

Naši gimnazijalci predstavili ideju za novu aplikaciju

Termin održavanja: ČET 12:10-12:55