Sinoć je završen finalni dio 13. Festivala srednjoškolskog teatra Bosne i Hercegovine koji je od 25. do 27. aprila 2014. godine održan u Travniku. Organizator festival je Centar za dramski odgoj iz Mostara u saradnji sa Pozorištem Travnik i Mostarskim teatrom mladih 1974, a domaćin Centar za kulturu Travnik. Izvedeno je 15 predstava sa preko 200 mladih glumaca iz svih krajeva Bosne i Hercegovine. Festivalske predstave pratio je stručni žiri u sastavu Alena Džebo, glumica iz Sarajeva, Goran Novković, direktor Omladinskog pozorišta “Dis” iz Banja Luke i Oliver Jović, producent iz Travnika. Svaki dan nakon izvedenih predstava vođeni su zanimljivi i iscrpni razgovori o dostignućima, teatarskoj energiji, greškama i mogućim oblicima edukacije brojnih talenata koji su uočeni na festivalu i koji uistinu mogu biti budućnost omladinskog teatra u našoj zemlji. Opšta konstatacija na kraju festivala je da su ovakvi oblici susreta neophodni i da ubuduće treba učiniti sve kako bi srednjoškolci duže boravili u Travniku i vidjeli više predstava, te imali mogućnost dodatne edukacije još u vrijeme trajanja festivala. Pokazan je zavidan umjetnički nivo i jedna nova teatarska energija što je sigurno uticaj i ovog festivala.

Na kraju žiri je odlučio da dodijeli slijedeće nagrade:

1.   Nagrada za predstavu u cjelini predstavi “Antigona”, JU KŠC Sv. Franjo, Opća gimnazija Tuzla,

2.   Nagrada za umjetničko – pedagoško vođstvo Ivani Milosavljević za rad na predstavi “Antigona”, JU KŠC Sv. Franjo, Opća gimnazija Tuzla, (profesionalno vođene dramske grupe)

3.   Nagrada za umjetničko – pedagoško vođstvo Amiri Solo za rad na predstavi “Ide CD za minuticu”, JU Gimnazija “Musa Ćazim Ćatić” Tešanj, (neprofesionalno vođene dramske grupe),

4.   Nagrada za originalnu ideju, predložak ili dramski tekst Adni Muslija i Lamiji Ahmić za tekst predstave “Ispod gole kože”, Prva gimnazija Zenica,

5.   Nagrada za kolektivnu igru ansamblu predstave “Ide CD za minuticu”, JU Gimnazija “Musa Ćazim Ćatić” Tešanj,

6.   Nagrada za glumačku igru i kreaciju Anesu Hodžić za igru u predstavama “Siroti mali hrčki” i “Ide CD za minuticu”, ”, JU Gimnazija “Musa Ćazim Ćatić” Tešanj,

te Pohvale

1.   Senadu Klopić za glumačku kreaciju Reše Redžića u predstavi “Ko je ovdje lud?”, Gimnazija Živinice,

2.   Benjaminu Banda za glumačku kreaciju Đavola u predstavi “Ti – Džin i njegova braća”, Gimnazija Dobrinja, Sarajevo

3.   Rajki Šušković za glumačku kreaciju Melani u predstavi “Potraži me u predgrađu” dramske grupe Medicinske škole Doboj,

4.   Kulturnoj sceni “Male stvari” iz Trebinja za koreografiju u predstavi “Metamorfoze ljubavi”.

Izvor: “http://www.tačno.net”

New layer…