21. aprila 2014. godine,visočka ekspedicija na čelu sa direktorom Gimnazije “Visoko” Visoko Mirzetom Hindijom,stigla je u posjetu našoj školi i našem gradu. Gosti su stigli oko jedanaest sati a dobrodošlicu su im poželjeli direktorica naše škole Aida Salkić,pedagogica Nađa Krdžalić,profesori Edib Muminović i Emir Balagija te učenici naše škole-članovi geoekološke sekcije. Nakon doručka,krenuli smo u obilazak naše škole a poslije toga i našeg grada. Šetnja,poslije jela,dobro dođe pa smo odlučili prošetati do grada.Lijep sunčan dan,vesela lica učenika i profesora,ugodni razgovori i upoznavanja obilježili su put od škole do grada. Šetajući,stigli smo do mezara M.Ć.Ćatića.Minutom šutnje i učenjem fatihe odali smo počast našem velikom književniku.Profesor bosanskog jezika Emir Balagija obratio se učenicim i rekao nekoliko pojedinosti o životu i radu ovog velikog bosanskohercegovačkog književnika.Ćatić je bio nemirna duha,pa smo i mi u tom duhu nastavili obilazak grada.Krenuli smo prema tešanjskoj tvrđavi.Naša zajednička ekspedicija dobila je novog člana.Bila je to naša profesorica historije Jasmina Deljkić koja nam se pridružila i bez čije pomoći naši gosti ne bi imali pravu sliku historije Tešnja.Gradina i sahat-kula plijene svojom ljepotom.U Dizdarevoj kuli smo pogledali stalnu postavku-izložbu JU Muzej Tešanj.O tvrđavi, nekim zanimljivim historijskim činjenicama,ali i o samoj izložbi govorila je kustosica muzeja Mensura Mujkanović. Zajedničkim slikanjem na zidinama Starog grada,završili smo obilazak ove tešanjske znamenitosti.Krenuli smo put Eminagića konaka,jednog od depandansa Muzeja Tešanj. Pripada grupi najstarijih i najljepših objekata gradske stambene arhitekture našeg grada. Izgrađen je polovinom XIX stoljeća u vlasništvu Eminagića, bogatih veleposjednika i trgovaca.Profesori škola popili su kahvu i razgovarali u ugodnom ambijentu konaka.Dok su direktori i profesori škola pili kahvu,učenici su dobili „slobodno“ vrijeme za obilazak Tešnja. Poslije toga autobusom smo otišli u industrijsku zonu Bukva kako bismo posjetili firmu EKO-SERVIS.EKO-SERVIS d.o.o Tešanj je firma koja je 2002. godine nastala integracijom dvije firme i to : ABA d.o.o Tešanj i Sirovine produkt Doboj.Firma se u svojoj osnovnoj djelatnosti i bavi proizvodnjom,sakupljanjem,sortiranjem i recikliranjem sekundarnih sirovina.U sekundarne sirovine spadaju:otpadno željezo,otpadni aluminijum,otpadni bakar,otpadni mesing,otpadni prokrom i otpadni papir. Nakon posjete firmi EKO-SERVIS,krenuli smo prema jelaškom jezeru „Jelen“ kako bismo uživali u ljepotama i ambijentu ovog predivnog kompleksa.Po dolasku na jezero,profesor geografije Edib Muminović upoznao je goste sa najznačajnijim podacima o ovom kompleksu. Vrijem je bilo za rastanak.Naši gosti su bili zadovoljni onim što smo im pokazali i srdačno nam se zahvalili na svemu.Izrazili su veliku želju da i mi posjetimo njihovu školu i grad u skorije vrijeme što smo,svakako,planirali i uraditi.

Categories: istaknuto, Oglasna ploča

Comments are closed.

Promotivni Video

Općinsko takmičenje iz rukometa

Termin održavanja: ČET 12:10-12:55

Dan nezavisnosti

Termin održavanja: ČET 12:10-12:55

LJUBAV NA DJELU

Termin održavanja: ČET 12:10-12:55

Naši gimnazijalci predstavili ideju za novu aplikaciju

Termin održavanja: ČET 12:10-12:55