Danas je u prostorijama JU Opće biblioteke Tešanj u 14,00 sati održana javna tribina na temu ,,Bosanski jezik u kontekstu Međunarodnog dana maternjeg jezika” na kojoj su prisustvovali i učenici Gimnazije ,,Musa Ćazim Ćatić”. Učesnici tribine bili su: direktor Instituta za jezik dr.sc. Alen Kalajdžija, njegovi suradnici mr.sr. Nihad Ibrišimović i Edina Vražalica,MA, kao i književnik Hažem Hajdarević. Predstavili su nekoliko novih izdanaj Instituta za jezik iz 2018.godine ali i govorili o važnosti osvještavanja i čuvanja svog identiteta, kulture i tradicije kroz naš maternji, bosanski jezik. Uz interensantno predavanje i poučne činjenice  učenici su dobili nova saznanja o kojima će razmišljati, jer ih se lično tiče, ali i primjenjivati u praksi kroz učenje i rad na sebi. Na kraju predavanja uručeni su i pokloni, odnosno Institut za jezik je poklonio nekoliko vrijedni djela koja će se naći u školskim bibliotekama svih srednjih škola.