Dana 1.11. i 2.11.2016.godine (utorak i srijeda) u biblioteci Gimnazije “Musa Ćazim Ćatić”  održana je radionica za učenike svih razreda. Učenici prvih i trećih razreda su radionicu završili u utorak, dok su učenici drugih i četvrtih razreda imali mogućnost da prisustvuju radionici u srijedu. Pomenuta radionica je pokrenuta sa ciljem oživljavanja svijesti o nacionalnim spomenicima u našem kraju, gradu Tešnju. Voditelji su došli kao predstavnici ispred Kuće Anne Frank, Kerim Somun i Semra Forić. Uvodna riječ je bila o prisjećanju na život Anne Frank. Tekla je i mala diskusija, koja je podstakla da učenici razgrade svoja mišljenja i stavove te da ih predstave ostalim prisutnim. Drugi dio radionice jeste nekoliko kratkometražnih filmova koji su emitovani. Filmovi su postavljeni s ciljem da se probudi svijest o ratnim dešavanjima i događajima koje ne smijemo zaboraviti, a oprostiti još manje. Učenici su podijeljeni u nekoliko grupa, te su radionicu okončali predstavljanjem nekoliko nacionalnih spomenika grada Tešnja. Ovim putem su predstavljeni: Eminagića konak, Tešanjska gradina te Musalla. Ova radionica je ostavila pozitivan utisak na učenike te ih podstakla da se još više organizuju i istražuju svoju okolinu, kako na sadašnji status, tako i na historijski.