medjunarodni dan djeteta

Nakon posjete Institucije ombudsmena našoj školi, kada su učenici naše škole imali priliku sudjelovati u radionici o pravima djeteta i na kojoj su pokazali zavidno znanje, uslijedio je poziv našoj školi da kao jedna od 6 škola sa područja cijele Bosne i Hercegovine učestvuje na tematskoj sjednici Zajedničke komisije za ljudska prava, prava djeteta, mlade, imigraciju, izbjeglice, azil i etiku pri Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine. Učenici naše Gimnazije Ermina Samardžić i Anes Hodžić u pratnji direktorice Aide Salkić su se uputili u Sarajevo u ponedjeljak, 18. novembra. Prvi dan dolaska bio je predviđen za turističko razgledanje grada Sarajeva, upoznavanje sa učenicima škola iz Ugljevika, Višegrada, Čapljine i Cazina, koji su također bili učesnici tematske sjednice, te usavršavanje izlaganja sa predstavnicima Institucije obdusmena predvođenih Aleksandrom Marin-Diklić, šeficom odjela za praćenje prava djece. Za drugi dan posjete planirana je tematska sjednica Zajedničke komisije, kojoj su prisustvovali i naši učenici. Sjednici su, osim članova Komisije i učenika već pomenutih srednjih i osnovnih škola, prisustvovale i brojne nevladine organizacije i udruženja građana. Nakon obraćanja predsjedavajuće Komisije, gospođe Aleksandre Pandurević, Ombudsmena i šefice Odjela za praćenje prava djece, nastupila su učenička izlaganja koja su otvorili učenici naše škole. Komentari samih učesnika kako na sjednicu, tako i na izlaganje učenika naše škole, su bili pozitivni. Svi su se složili da bi se više trebao slušati glas djece, međutim, sve ostaje na izreci "Djeca su naša budućnost", zaboravljajući da djeca žele bolju sadašnjost.

autor članka: Anes Hodžić (IVd)

Comments are closed.

Promotivni Video

Općinsko takmičenje iz rukometa

Termin održavanja: ČET 12:10-12:55

Dan nezavisnosti

Termin održavanja: ČET 12:10-12:55

LJUBAV NA DJELU

Termin održavanja: ČET 12:10-12:55

Naši gimnazijalci predstavili ideju za novu aplikaciju

Termin održavanja: ČET 12:10-12:55