U petak, 21.02.2014. naša škola bila je domaćin interaktivne edukacije putem audio-vizuelnih materijala organizovane od strane Udruženja „Pravo Ljudski – ZUMIRAJ PRAVA U ŠKOLI“. Učešće u radionici uzelo je 15 uposlenika iz 5 škola. Prezentator i voditeljica radionice bila je Monja Šuta – Hilbert, magistrica iz oblasti novih kolaborativnih učenja u sklopu vannastavnih aktivnosti . „Udruženje građana Pravo Ljudski uz podršku “Fonda otvoreno društvo za Bosnu i Hercegovinu” nastavlja implementaciju obrazovnog programa “Zumiraj prava u školi” koji se od školske 2011/2012 postepeno provodi u 8. i 9. razredima osnovnih škola i srednjim školama širom Bosne i Hercegovine. (…) Cilj ovog program je korištenjem dokumentarnih filmova i drugih audiovizuelnih izvora unutar nastavnog procesa, dodatno obrazovati i upoznati učenike/ce srednjih škola sa različitim aktualnim temama koje su dio njihove lokalne, ali i globalne stvarnosti. Korištenjem specijaliziranih publikacija i različitih interaktivnih metoda, ovaj program ne podrazumijeva samo razvijanje ljubavi prema dokumentarnom filmu i usvajanje novih znanja i informacija, već i motivaciju za dijalog o mnogobrojnim temama o kojima mladi u procesu nastave teško ili nerado progovaraju. Naime, ovakav pristup u radu sa mladima je dodatna mogućnost unutar redovnog obrazovnog procesa ne samo za lakšu artikulciju i izgradnju vlastitog mišnjenja, već i za doprinos izgradnji novih generacija koja će se zalagati za otvoreno, tolerantno i demokratsko društvo. Do danas je preko 70 profesora i profesorica iz cijele Bosne i Herecegovine upoznato sa ovim programom, a dvogodišnje istraživanje i intenzivna suradnja sa bosanoskohercegovačkim edukatorima i edukatoricama je rezultirala objavom priručnika „Zumiraj prava u školi: Interaktivna edukacija putem audio-vizuelnih materijala“.