Često ćete čuti da se čitanjem knjiga bježi od stvarnosti. Zaista, knjige pružaju utočiste i podržavaju različite vrste odmetništva čitalaca. Ipak, knjige su često tu da nas upravo suoče sa realnošću i sopstvenim problemima pa i nama samima, a vrlo često daju odgovore i pomažu u rješavanju problema.

KNJIGE KAO ODMETNIŠTVO-bijeg od neželjenog
Život 21.vijeka naročito u urbanim predjelima, najčešće se odvija tolikom brzinom da se ponekad čini da sunce zađe samo nekoliko sati nakon što je izašlo. Uspijemo da obavimo samo dvije-tri obaveze, dok nam veliki dio dana prođe samo u putu s jednog na drugi kraj grada. U toj brzini gomilaju se problemi, stres i napetost. Na kraju takvog dana većina nas želi napustiti svoj realan život i prepustiti se čarima nekih drugih svjetova, živeći život nekih drugih, izmišljenih ljudi. Međutm, knjige su, ako ništa drugo, napisane bogatijim stilom koji će oplemeniti vašu dušu i vaš rječnik, ali to nije slučaj sa televizijskim programom.

UKLANJA STRES
Dovoljno je svega desetak stranica dnevno, ukoliko niste u mogućnosti više da pročitate kako biste se opustili i smanjili emitovanje stresa u vašem organizmu. Narvno, bitan je odabir žanra, pisca i samog djela. Najbitnije je da sve navedeno prilagodite sebi i svojim afinitietima. Ukoliko želite da se opustite izaberite lijepu književnost u zavisnosti od ukusa. Nemojte stvoriti dodatni stres time što ćete sebi zadavati da morate pročitati određeni broj stranica ili poglavlja za određeno vrijeme. Čitajte koliko vam odgovara i kada vam odgovara. Desit će se nekada da pročitate samo tri stranice, a nekada i do nekoliko poglavlja odjednom.

RAZVIJA MAŠTU I KREATIVNOST
Psiholozi smatraju da je razvijanje mašte veoma bitno za razvoj djeteta i njegove ličnosti. Međutim, svi zaboravljamo da kreativnost i tokom kasnijeg, odraslog života može biti veoma bitna i primjenjena u raznim poslovima, ali i dobra za održavanje mentalnog zdravlja. Mnogi ljudi se čude nad sopstvenim snovima ili slikama koje stvaraju u svojim umovima dok su budni. Uplaše se sopstvenih ideja i snova smatrajući da su nerealni. To je prva greška i nepravda koju čovjek čini prema sebi. Mašta je odlična i kad imate 7 i 77 godina, ona boji vaš život najljepšim bojama koje se često mogu vidjeti okom.

MOTIVIŠE VAS – bilježite citate
Mašta često može da odagna bol i tugu i promijeni vaše trenutno mentalno stanje i tugu i promijeni vaše trenutno mentalno stanje i raspoloženje što je već dovoljno za ljepši dan. Mnoge poruke će vas motivisati da bolje mislite o sebi, svojim bližnjima, ljudima uopće, svijetu i životu. Nekada je dovoljna jedna rečenica koja će biti dovoljno upečatljiva možda samo vama i baš ona će učiniti da sutra ustanete iz kreveta nakon nekoliko dana bezvoljnog ležanja i traženja smisla života. Koliko puta ste samo čuli da je velikim i uspješnim ljudima životni moto upravo neki citat iz knjiga koje su pročitali možda još kao djeca.

UPOZNAJETE SEBE
Pojedine knjige vam otkrivaju da saznate nešto više o sebi iako ni jednu riječ autor nije posvetio lično vama. Većina ljudi priznaje da se često pronalazi u pjesmama, romanima, pa čak i likovima iz filmova ili serije. Poistovjetiti se sa likom znači suosjećati i proživjeti sa njim sve ono što možda niste bili u prilici da proživite u svom životu ili jeste, ali se drugačije završilo. Zaprepastit će vas koliko možete saznati o sebi čitajuci redove potpunog stranca koji vam svakom novom riječju otkriva po jedan milimetar svoje i vaše duše.

RAZVOJ EMPATIJE

Iako stručnjaci tvrde da se empatija među ljudima sve više smanjuje te ljudi postaju sve zatvoreniji, nepovjerljivi, agresivniji i okrutniji, ipak to nije obrazac već individualno stanje. Ono ljudsko prevlada u svakome od nas pa suosjećamo sa likovima i događajima koji nam i nisu bliski. Veliki je broj primjera ljudi koji nakon nekog filma ili knjige dobiju iznenadnu želju da pomognu drugima, da spašavaju svijet ili da ga učine boljim nego što jeste.

KONCENTRACIJA – vježbanje fokusa, zadržavanje pažnje

Jedan od najvećih problema sa kojima se susreću naročito mladi ljudi jeste problem sa koncentracijom i nemogućnosti zadržavanja fokusa na bitnim stvarima koje često nisu interesantne. Knjige koje čitamo svojevoljno definitivno su zanimljivije i drže nam veću pažnju, nego one koje su nam nametnute kao moranje u školi ili na fakultetu. Kako to onda knjige poboljšavaju koncentraciju? Jednostavno je. Kada čitate knjigu koja vam se dopada pažnjavam je na fabuli i znatiželjno iščekujete šta će se dogoditi na sljedećoj strani ili samo u sljedećem redu. Kada čitate posvećeni ste samo tome kako biste mogli da ispratite sve elemente djela.

ČINE NAS INFORMISANIJIM

Ponekad neke knjige od kojih ne očekujemo poruku mogu da nas nauče nekim novim stvarima i saznanjima. Recimo možemo naučitit nešto o nekoj drugoj kulturi, o nekoj mitologiji, o historijskim događajima, o ljudima itd…

NIJEDNA KNJIGA NIJE GLUPA KNJIGA

Čuli ste za izraz ” nijedno pitanje nije glupo pitanje ”, isto je i sa knjigama. To je lični stav. Svaka knjiga koju možete uzeti u ruke naučit će vas nečemu i ukazati vam na nešto. Ukoliko je to knjiga koju biste okarakakterisali kao glupu ili dosadnu ona će vas upravo naučiti da vam se taj žanr ili pisac ne dopada.To je dovoljno da vi praktično suzite krug vašeg interesovanja na ono što vas zaista zanima. Svaka knjiga koja vam se čini kao loša ili glupa, otkriva vam drugačiji ugao gledanja, koliko god on bio suprotan vašem, koliko god on bio apsurdan, on postoji i ta knjiga je dokaz toga. Nemojte potcjenjivati knjige i suditi im na osnovu korica, autora, žanra ili nečijeg stava o svemu navedenom. Pružite priliku knjigama koje inače ne biste nikada pročitali, možda vas iznenade, a možda i posluže kao dokaz samom sebi da ste bili u pravu kada ste rekli da vam se neće dopasti.

Priredila: Selma Halilović IIa