U periodu od 1.5. do 5.5.2017.godine u Istanbulu je održana razmjena učenika između dvije škole: Gimnazija “Musa Ćazim Ćatić” Tešanj i Sagmalcilar Anadolu Lissi Istanbul. U ponedjeljak, u popodnevnim satima, dočekani smo toplom dobrodošlicom ispred bratske škole u Istanbulu. Ostatak dana proveli smo u domovima novih porodica. Utorak, drugi dan u Istanbulu, proveli smo u školskim kuplama škole SAL. Naši domaćini su nas upoznali sa svojom školom, nastavnim planom, i uz sve to pripremili su nam školski program koji je bio izvanredan. Ovaj dan završili smo uz program “Muzik Dinletisi” koji su pripremili učenici naše bratske škole. U srijedu, ponovo smo se sastali u školi gdje smo bili gosti na nastavi. Nakon toga počelo je upoznavanje samog Istanbula. Obilazak ovog veličanstvenog grada započeli smo posjetom muzeju “Panorama 1453”. Zatim je uslijedila posjeta načelniku općine Bajrampaša koji nas je srdačno ugostio. Naši domaćini su pripremili ručak za nas u obližnjem istanbulskom restoranu. Poslije smo nastavili sa istraživanjem historijskih znamenitosti ovog grada te posjetili jednu od istanbulskih ljepotica, džamiju Eyup Sultan. Nastavak je protekao posjetom vidikovca Pierre Lotti gdje smo posmatrali ljepote Istanbula. Četvrtak,naš posljednji dan u Istanbulu, protekao je uz obilazak najznačajnijih historijskih znamenitosti Istanbula. Posjetili smo Topkapi Saray, Ayasofyu te Sultan Ahmet džamiju. Malu pauzu napravili smo u prelijepom istanbulskom restoranu uz sami Bosfor. Nakon zasluženog odmora posjetili smo “Taksim Askeri Muze” gdje su naši domaćini pripremili ugodan program, takokozvani “Mehter Gosterisi”. Ovaj dan imali smo vožnju preko veličanstvenog Bosfora. Da bi naša vožnja bila još zanimljivija igrali smo narodno kolo sa našim domaćinima. Nažalost, ovom danu je došao kraj. Završili smo ga posjetom Udruženju Bosanski Sandžak gdje je boravila naša direktorica Aida Salkić zajedno sa profesorima. Naša posjeta završila je u petak kada su nas ispred bratske škole ispratile naše porodice očima punih suza. Mi na ovom putovanju, osim što smo usavršili turski jezik, upoznali smo tradiciju, kulturu i običaje turskog naroda. Zahvaljujemo se profesorima i domaćinima Turske koji su bili dio ovog projekta i ovo putovanje učinili nezaboravnim.